تبلیغات
سازمان حمل و نقل جمعی شهرداریهای شهرستان لنجان - جزئیات بیمه یك‌میلیون فعال صنفی و رانندگان آژانس‌ها
IMG4UP
به سامانه اطلاع رسانی سازمان حمل و نقل جمعی شهرداریهای شهرستان لنجان خوش آمدید.

رئیس مركز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی:
جزئیات بیمه یك‌میلیون فعال صنفی و رانندگان آژانس‌ها

تین نیوز: رئیس مركز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی از برنامه این وزارتخانه برای بیمه یك میلیون نفر از افراد صنفی كم درآمد و رانندگان آژانس‌ها و وانت‌بار‌ها خبر داد و گفت: رانندگان مؤسسات اتومبیل كرایه و وانت بارها از دی ماه و فعالان واحدهای صنفی از بهمن ماه جاری مشمول حمایت‌های دولت در پرداخت حق بیمه كارفرمایی در بیمه تأمین اجتماعی می‌شوند.

آنگونه كه حسن رادمرد می‌گوید، با نظر مثبت دولت و طبق توافقی كه بین وزارت بازرگانی و وزارت رفاه انجام شده،‌ 800هزار نفر از فعالان صنفی كم درآمد می‌توانند با پرداخت 17 درصد از حق بیمه كارفرمایی،‌ تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند و 10درصد باقیمانده حق بیمه را دولت تقبل می‌كند.
وی ادامه داد: علاوه بر این، 200هزار نفر از رانندگان مؤسسات اتومبیل كرایه و وانت بارها نیز می‌توانند با پرداخت 5/13 درصد از حق بیمه كارفرمایی مشمول بیمه تأمین اجتماعی شوند كه 5/13 درصد باقیمانده حق بیمه این گروه نیز توسط دولت تأمین و پرداخت خواهد شد.

لیست‌نهایی شده است
این مقام مسئول در وزارت بازرگانی با تأكید بر این‌كه اعتبار مورد نیاز جهت پرداخت حق بیمه این افراد از محل درآمدهای ناشی از هدفمند شدن یارانه‌ها تأمین شده است،‌ می‌گوید: خوشبختانه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و صرفه‌جویی‌های ناشی از آن به دولت امكان داد تا هدفی را كه از مدت‌ها قبل در این زمینه دنبال می‌كرد،‌ پیاده‌سازی كند.
وی در مورد نحوه ثبت نام و ثبت درخواست فعالان صنفی و رانندگان آژانس‌ها برای بهره‌مندی از این تسهیلات توضیح داد: پیشنهاد ما به دولت،‌ بهره‌مندی تمام فعالان صنفی از این تسهیل بیمه‌ای بود اما متأسفانه به‌دلیل محدودیت منابع مالی،‌ فعلاً با یك میلیون نفر موافقت شده است و بر همین اساس از مدتی قبل، از طریق پردازش اطلاعات واحدهای صنفی و استعلام از اتحادیه‌ها،‌مجامع امور صنفی و سازمان‌های بازرگانی استان‌ها، هم لیست 800هزار فعال صنفی و هم لیست 200هزار راننده آژانس و وانت‌بار جهت بهره‌مندی از این تسهیل بیمه‌ای نهایی شد و پس از تأیید در سازمان هدفمندی یارانه‌ها به سازمان تأمین اجتماعی ارائه گردید.
«انتخاب واحدهای صنفی بر چه مبنایی انجام شد»، رادمرد در پاسخ به این سؤال گفت: دارا بودن پروانه كسب،‌ محرومیت استان‌ها،‌ استیجاری بودن واحد صنفی و سطح درآمد از مهمترین مؤلفه‌هایی بودند كه در انتخاب فعالان صنفی كم درآمد مدنظر قرار گرفته‌اند.
هم‌اكنون یك میلیون و 700هزار واحد صنفی دارای پروانه كسب و یك میلیون واحد صنفی فاقد پروانه كسب در كشور فعال هستند و آنگونه كه این مقام مسئول در وزارت بازرگانی می‌گوید،‌ برنامه دولت این است كه به تدریج تمام فعالان صنفی از این تسهیل بیمه‌ای برخوردار شده و واحدهای صنفی فاقد پروانه كسب نیز برای دریافت پروانه كسب و بهره‌مندی از این تسهیل بیمه‌ای انگیزه پیدا كنند.
او ادامه می‌دهد: بر اساس آمار استخراج شده، تعداد كل رانندگان آژانس‌ها و وانت بارها حدود 200هزار نفر است و بنابراین تمام آنها می‌توانند از امكان ایجاد شده، استفاده كنند.
بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و لیست ارائه شده به سازمان تأمین اجتماعی،‌ از 800هزار فعال صنفی معرفی شده،‌ 450هزار فعال صنفی از صنوف تولیدی،‌ 150هزار فعال صنفی از صنوف خدماتی و 200هزار فعال صنفی از صنوف توزیعی هستند.

به اتحادیه‌ها مراجعه كنید
«فعالان صنفی برای این‌كه متوجه شوند مشمول این تسهیل بیمه‌ای شده‌اند یا خیر به كجا مراجعه كنند؟»، رامرد پاسخ می‌دهد: فعالان صنفی و رانندگان آژانس‌ها و وانت بارها می‌توانند با مراجعه به اتحادیه‌های مربوطه در این زمینه كسب اطلاع كرده و در صورت مشمول بودن، طبق روالی كه از سوی اتحادیه‌ها و مجامع امور صنفی اعلام می‌شود،‌ برای بهره مندی از این طرح بیمه‌ای اقدام كنند.


طبقه بندی: تاکسیرانی سازمان، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه دوازدهم بهمنماه سال 1389 توسط سازمان حمل و نقل جمعی شهرداریهای شهرستان لنجان
قالب وبلاگ